به گزارش سایت صالحین ناحیه پاوه:۷ فرودین ماه در گذر تاریخ همیشه در نزد مردمان پاوه یاد آور مرد نیک نامی از تبار اورامانات و شهرستان پاوه می باشد. در چنین روزی مرحوم علی محمد باباخاص فرزند مرحوم حاج علی باباخاص، از شخصیتهای فرهنگی و مذهبی شهرستان پاوه جان به جان آفرین تسلیم کرد . مرحوم باباخاص با روحیات منحصر به فرد و فقیر نواز سوابق درخشانی در تاریخ اورامانات دارد .

وی از خیرین بی ادعا و عارف وارسته و با تقوا و از مریدان مخلص مرحوم حاج شیخ نصرالدین خالصی که علاوه بر تحصیلات کلاسیک دارای معلومات دینی در محضر علامه حاج ماموستا ملا زاهد ضیایی بود .وی  همچنین چندین سال مدیر و مدرس در مناطق اورامانات و امام جمعه و جماعت در منطقه ازگله ثلاث باباجانی بودند.

مرحوم باباخاص در پستها و عناوین مختلفی برای این دیار و اورامانات تلاش کردند . وی سخنگوی اولین شورای انقلابی و اسلامی شهر پاوه در سال ۱۳۵۸ در مقابل هیئت اعزامی دولت موقت آقای بازرگان و مهاجمین مسلح بود.

مرحوم باباخاض یکی از مؤسسین مدرسه قرآن پاوه،عضو شورای فرماندهی سپاه و فرمانده سازمان پیشمرگان پاوه و منتخب پیشمرگان مسلمان در دیدار با امام خمینی و نماینده وقت ایشان یعنی مقام معظم رهبری بودند.

وی سابقه مدیر هلال احمر و شهردار پاوه را در کارنامه دارند.

مرحوم باباخاص با کسب ۴۷,۹۴۱ با درصد رای ۳۸٫۹۰ در دور سوم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده ای شجاع و دلسوز برای مردم اورامانات مدافع حقوق مردم این خطه اورامانات بودند.

وی سوابق دیگری همچون مسؤل اداره آموزش وپرورش در استانهای کرمانشاه و کردستان ،را دارا بودند .

مرحوم باباخاص اولین فرماندار مردمی کرد اهل سنت درسال ۷۶ بودند که در این سال براثر سانحه رانندگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

روحش شاد و یادش گرامی

منبع:سلام پاوه