فاجعه ی بمباران شیمیایی نودشه  واقعه ی دردناکی است  که صدای مظلومیت قربانیان آن تا همیشه ی تاریخ در گوش جهانیان باقی خواهد ماند.

بمناسبت شهادت اسوه صبر حاج حبیب اله یعقوبی  جانباز سی ساله شیمیایی نودشه که سالهای سال رنج ومحنت ناشی از ددمنشی خصم دشمن را صبورانه پذیرا بودند واینک به دست تقدیر پروازی عروجانه داشتند تا به خیل دوستان شهیدش بپیوندند، با امام جمعه محترم نودشه گفتگوی کوتاهی به عمل آوردیم که تقدیم کاربران ارجمند می نمائیم

حاج ماموستا ملا احمد مبارکشاهی  از ۲۶ اسفند سال ۶۶ و مظلومیت مردم و شهر نودشه  سخن راند وگفت: پس از موفقیت رزمندگان در عملیات والفجر۱۰ و استقبال مردم حلبچه از نیروهای ایرانی، در ۲۵اسفند ۶۶ بمباران گسترده شیمیایی را علیه مردم بیدفاع غیرنظامی حلبچه انجام داد. یک روز پس از این واقعه هواپیماهای ارتش بعث عراق شهر نودشه در استان کرمانشاه را نیز مورد حمله شیمیایی قرار دادند ودر این راستا تعدادی از شهروندان نودشی شهید ومصدوم شدند.

امام جمعه نودشه مقاومت مردم مظلوم نودشه را در دفاع مقدس بی نظیر توصیف نمود وگفت: نزدیکی شهرنودشه به مرز سبب گردید در طول دوران دفاع مقدس بیش از ۲۰۰۰ بار گلوله باران گردید، بالغ بر ۱۰ بار مورد تهاجم هواپیماهای عراقی قرار گرفت وسه بار نیز بمباران شیمیایی کارنامه مردم مظلوم نودشه در دفاع مقدس است، ( ۲۶ اسفند ۶۶ و اول وسیزدهم فروردین ۶۷ )، ماحصل کین خصم دشمن ، مردم نودشه به تناسب جمعیت شهری،  بیشترین تعداد شهید را تقدیم آرمان های انقلاب گردید.

وی گفت: اگرچه بمباران شیمیایی نودشه تحت تاثیر بمیاران شیمیایی حلبچه قرار گرفت وبر مظلومیت بیشتر مردم این شهر انجامید لکن خوشبختانه چند سالی است در۲۶ اسفند برنامه هایی برای شناساندن جنایت صدام وحامیان غربی آنها ( آلمان، بلژیک وانگلیس) درسطح نودشه با حضور مردم نودشه ومهمانانی از دور ونزدیک برگزار می شود وضمن یادآوری حماسه شهدای بمباران شیمیایی نودشه اعمال غیر انسانی دشمن خصم مورد نکوهش قرار می گیرد.

مبارکشاهی در ادامه تصریح نمود: متاسفانه در این حادثه ناگوار جمع زیادی از مردم نودشه شهید ومصدوم که هراز چند گاه یکی از مصدومین شیمیایی پس ازسالها رنج ومصیبت به درجه رفیع شهادت نایل می آیند، بطوری که اینک در سی امین سالگرد بمباران شیمیایی شهر مقاوم نودشه خبر رسید که یکی دیگر از جانبازان شیمیایی به کاروان شهیدان پیوست .

ماموستا ملااحمد مبارکشاهی گفت: حاج حبیب الله یعقوبی سی سال پیش با بمباران شیمیایی شهر نودشه توسط هواپیماهای رژیم بعثی عراق مصدم شد و پس از سی سال تحمل عوارض ناشی از گازهای شیمیایی  و استفاده از کپسول اکسیژن و انواع داروها، پرکشیدو به دیدار معبود خویش شتافت.

وی گفت: اگرچه حادثه تلخ بمباران شیمیایی نودشه متاسفانه در آن زمان به دلایل مختلفی از دید رسانه ها پنهان ماند اما همچنانکه عرض گردید، به تبعیت از پیام شهیدان وبا اهتمام مسئولین ومردم دیار ندای حق خواهی خویش را سر می دهیم تا ندای مظلومیت مصدومان شیمیایی نودشه را به گوش جهانیان برسانیم

امام جمعه نودشه به مصائب وارده اشاره نمود وگفت حاج حبیب الله از مردان نیکنام ، دیندار ، با ایمان و مردمدار بود. نام و یادش در دل مردم نودشه ماندگار خواهد ماند. شهادت حاج حبیب الله را به خانواده ، بستگان و اهالی شریف و شهیدپرور نودشه تسلیت عرض نموده و برای آن شهید علودرجات و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر عظیم مسئلت می نماییم . و ابراز امیدواری نمود  خداوند متعال بر درجات معنوی ایشان افزوده و بر خوان گسترده اولیاء الله و شهیدان والامقام مهمان گرداند.

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس ، شهادت شهید والامقام پس از سالهای درد ورنج ناشی از جنایت جنگی ددمنشان روزگارکه تقریباً  مصادف با سالگرد بمباران شیمیایی نودشه « ۲۶ اسفند ماه » است را بر مردم انقلابی نودشه وخانواده معزز شهید تسلیت وتهنیت عرض می نماید.

منبع:پاوه پرس